Przesadzanie drzewek bonsai

Bonsai
Przesadzanie drzewek bonsai
2

Views

Bonsai rośnie zazwyczaj w niskich, płaskich doniczkach przez co ilość podłoża jest ograniczona a co za tym idzie aby roślina dobrze rosła konieczna jest okresowa jego wymiana. Przesadza się rośliny częściej niż tradycyjnie a wszystko zależny od tego jaki jest wiek i wielkość rośliny. Zazwyczaj przesadza się drzewka młode co roku a nieco starsze do pięciu lat. Zasada jest jedna im większa donica i im starsze drzewko tym rzadziej się go przesadza. Najlepiej roślinę wyjąć z pojemnika i sprawdzić stan korzeni. Jeśli korzenie rosną dookoła dna doniczki i przybierają jej kształt to czas na przesadzanie.

Na samym początku należy przygotować doniczkę nową jeśli stara jest za mała lub można wykorzystać starą którą należy po wyjęciu rośliny dokładnie oczyścić przed ponownym jej posadzeniem. Potrzebna będzie również siatka do zabezpieczenia otworów odpływowych, drobne kamienie służące jako drenaż oraz odpowiednie podłoże. Przed rozpoczęciem przesadzania należy roślinę dokładniej podlać aby łatwiej ją było wyjąć z doniczki. Przy wyciąganiu drzewka z doniczki należy uważać aby nie uszkodzić korzeni. Niekiedy nie można wyjąć drzewka gdyż doniczka ma zawinięte brzegi to wtedy można się posłużyć patyczkiem lub uchwytem łyżki do podważenia bryły korzeniowej.

Można ocenić w jakiej kondycji jest drzewka po wyglądzie korzeni. Jeśli bryła korzeniowa poprzerastana jest młodymi, białymi korzonkami to wszystko w porządku. Następnie należy korzenie rozczesać aby wyczesać z nich stare podłoże. Jeśli po wyczesaniu korzenie zwisają należy je skrócić o jedną trzecią długości dzięki czemu roślina zacznie bujniej rosnąć i pojawią się nowe korzonki. Dobrze rozbudowany system korzeniowy dobrze dokarmia roślinę dzięki czemu bujnie rośnie i jest mocna.

Na dno doniczki wkłada się siatkę zabezpieczającą przed wypłukiwaniem podłoża a na nią drobne kamienie tworzące warstwę drenażu. Na drenaż sypie się warstwę nakładamy a później osadza się roślinę i dosypuje podłoża. Drzewko podlewa się. Po raz pierwszy nawóz należy zastosować po około trzech tygodniach.

Ciekawe artykuły:

Review Overview
User Rating:
0/5
(11 votes)