Jaka ziemia do bonsai?

Bonsai
Jaka ziemia do bonsai?
10

Views

Z pewnością wiemy, że nie każda roślina lubi jakieś podłoże. Zdarza się, że niektóre gatunki nie chcą rosnąć na glebie zbyt ubogiej w składniki odżywcze, innym z kolei w ogóle to nie przeszkadza, dotyczy to też odczynu gleby oraz jej składu. Także w przypadku bonsai, czyli miniaturowych drzewek, konieczne jest zapewnienie im właściwego podłoża, aby mogły szybko rosnąć.

Zazwyczaj dobiera się je do konkretnego gatunku, dlatego też zanim zacznie się przesadzać bonsai lub też wysiewać nasiona, powinno się wiedzieć, jaka gleba będzie dla nich najlepsza. Najczęściej stosuje się różnego rodzaju mieszanki, w których skład wchodzą zwykła ziemia do sadzonek, torf oraz żwir. Czasami spotyka się także podłoża uzyskiwane z keramzytu oraz specjalistyczne mieszkanki, które są produkowane tylko po to, aby sadzić na nich dane bonsai. Jak zostało wcześniej wspomniane, nie wszystkie gatunki lubią konkretne podłoża. Zazwyczaj sprawdzają się takie, które ma odczyn obojętny, jednak czasem, na przykład do iglaków, stosuje się kwaśne gleby.

Często można również spotkać takie podłoża, które przeznaczone są do konkretnych gatunków, zatem nie trzeba martwić się tym, że któreś z nich nie będzie odpowiadało naszym roślinom. Większość osób, które profesjonalnie zajmują się bonsai, nie poleca do nich zwykłej ziemi, którą stosuje się do kwiatów doniczkowych. Związane jest to głównie z tym, że bonsai ma specyficzny system korzeniowy. Ziemia musi być zatem wystarczająco lekka i jednocześnie powinna mieć możliwość magazynowania wody na jak najdłuższy czas, aby nie musieć zbyt często podlewać rośliny.

Ważna jest również przepuszczalność powietrza przez dane podłoże, dlatego nie powinno się gleby ubijać. Trzeba również pamiętać o tym, aby nawozić te miniaturowe roślinki, dzięki czemu będą szybciej rosły i będą zdrowsze.

Wszystkie te podłoża, nawozy oraz inne akcesoria bez problemu zakupimy dla siebie w sklepach stacjonarnych oraz internetowych, gdzie znajdziemy bardzo duży wybór mieszkanek właściwych danym gatunkom, a także specjalnych odżywek oraz drutów czy doniczek.

Ciekawe artykuły:

Review Overview
User Rating:
0/5
(12 votes)