Jak pielęgnować bonsai?

Bonsai
Jak pielęgnować bonsai?
2

Views

Każda roślina potrzebuje właściwych warunków, aby móc rosnąć. Dotyczy to zarówno tych, które są dziko rosnące, jak i tych, które określa się mianem roślin doniczkowych. Niektóre z nich potrzebują dość specyficznych warunków, które dotyczą wilgotności, temperatury czy nasłonecznienia, inne z kolei mogą sobie radzić w trudniejszych okolicznościach. Dotyczy to także miniaturowych drzewek bonsai, które coraz częściej widzimy w wielu domach.

Rośliny te, aby miały określony wygląd, potrzebują przeprowadzania bardzo wielu działań pielęgnacyjnych oraz określonego stanowiska. Wiele zależy tutaj od tego, z jakim gatunkiem bonsai ma się do czynienia. Te, które są charakterystyczne dla strefy tropikalnej, są oczywiście trudniejsze do hodowania w naszych warunkach. Żeby efektywnie uprawiać takie rośliny, należy posiadać odpowiednie narzędzia oraz wiedzę, dzięki którym będziemy mogli właściwie je pielęgnować. Niezbędne są zatem sekatory oraz druciki, a także zraszacze.

Jeśli nie będziemy poświęcać wystarczająco dużo uwagi drzewku, to wtedy zacznie ono rosnąć tak, jak będzie mu to wygodne. W bonsai jednak chodzi o to, aby gałązki rosły w określonym kierunku, który będzie zależny od tego, jaką metodę uprawy się wybrało. Trzeba więc okręcać miniaturowy pień i gałęzie drucikami i delikatnie je kształtować, a po kilku miesiącach będzie można zauważyć zmiany.

Oprócz drutowania konieczne jest również przycinanie. W przypadku młodych pędów można je usuwać paznokciami, jednak najczęściej stosowane są małe i precyzyjne sekatory. Specjaliści wiedzą, które z pędów przycinać, aby sprawić, że roślina będzie miała określony kształt. Oprócz przycinania i drutowania konieczne jest oczywiście podlewanie. W przypadku małych bonsai można zastosować spryskiwacze z wodą, duże okazy mogą być podlewanie tradycyjnie, jednak zawsze należy uważać, aby roślina nie miała zbyt sucho ani mokro, ponieważ może wtedy zginąć.

Ważne jest także odżywianie, które sprawia, że drzewko szybko rośnie. Zatem bonsai wymaga dość specjalistycznej pielęgnacji, dzięki której będzie ono ładnie wyglądało.

Ciekawe artykuły:

Review Overview
User Rating:
0/5
(11 votes)