Jak często podlewać bonsai?

Bonsai
Jak często podlewać bonsai?
0

View

Bez dostępu do promieni słonecznych, składników odżywczych w glebie, a także wody żadna roślina nie mogłaby istnieć. Ta zasada dotyczy także roślin, które hoduje się w doniczkach, w tym miniaturowych drzewek bonsai.

Bonsai należą do szczególnego rodzaju roślin, ponieważ są one kształtowane przez człowieka, aby miały specjalną formę. Sztuka hodowania bonsai polega jednak nie tylko na ustawieniu rośliny we właściwym miejscu oraz nawożeniu jej, trzeba ją także umiejętnie podlewać i robić to jak najczęściej. Gdy bonsai nie otrzyma wystarczającej ilości wody, wówczas uschnie. Z kolei gdy roślinę będzie się podlewało zbyt często, to wtedy także może się to skończyć jej śmiercią.

Wszystko zależy oczywiście od danego gatunku, jednak zazwyczaj trzeba robić to raz dziennie. Najwięcej wody drzewka potrzebują latem, gdy temperatura wzrasta. Trzeba je również wtedy chronić przed słońcem, które wysusza podłoże i samą roślinę, a tym samym może doprowadzić do jej uszkodzenia. Wiosną i jesienią zazwyczaj bonsai podlewa się codziennie, a zimą zapotrzebowanie na wodę spada, dlatego też można robić to co drugi dzień.

Te porady dotyczą zarówno tych bonsai, które trzyma się wewnątrz, jak i tych, ogrodowych nazywanych także outdoor. W tym drugim przypadku trzeba jednak pamiętać o tym, aby sprawdzać, czy danego dnia padało, a także kontrolować wilgotność ziemi, aby nie przesadzić z podlewaniem.

Ważna jest również sama doniczka, w której jest zasadzone bonsai. Musi mieć ona specjale otwory, przez które będzie wypływał nadmiar wody, ale muszą być one przysłonięte siatką, aby ziemia się nie wypłukiwała. Przy podlewaniu warto także pamiętać o tym, aby odpowiednio nawozić bonsai, ponieważ wtedy będzie ono ładnie rosło, a gałązki i listki będą mocniejsze.

Nie sposób pominąć także kwestii podłoża, które powinno jednocześnie przepuszczać powietrze oraz wodę, ale także ją magazynować i nie dopuszczać do szybkiego jej parowania. Żeby wiedzieć, ile dokładnie wody potrzebuje nasz gatunek bonsai, powinniśmy poszukać odpowiedzi na to pytanie w internecie lub poradnikach.

Ciekawe artykuły:

Review Overview
User Rating:
0/5
(12 votes)