Doniczka – podstawa bonsai

Bonsai
Doniczka – podstawa bonsai
0

View

Każdy, kto widział kiedyś miniaturowe drzewko bonsai, wie, że to nie tylko sama roślina, ale także inne elementy, które wpływają na ogólny efekt. Kompozycja zatem składa się również ze specjalnie przygotowanego podłoża, kamieni oraz mchów. Bardzo ważna jest również doniczka, która stanowi podstawę każdego bonsai. Nie jest to jednak zwykła donica, w której będziemy mogli zasadzić normalną roślinę.

Doniczki do bonsai przypominają bardziej płaskie misy niż tradycyjne donice. Związana jest z tym sama uprawa, ponieważ jeżeli naczynie nie jest duże, to wtedy trzeba roślinie cały czas dostarczać dość dużo wody, wówczas nie kumuluje się ona na dłuższy czas w ziemi. Sama ich forma ma bardzo długą historię związaną z estetyką Dalekiego Wschodu, która zajmuje się sztuką bonsai od kilkuset lat i nadal ją doskonali.

Zazwyczaj donice wykonane są z ceramiki i są kolorowe, ale zawsze powinno dbać się o to, aby pasowały one do samej rośliny. Gdy kupuje się gotowe bonsai, to wtedy doniczka także należy do zestawu, jednak osoby, które są zainteresowane samodzielną uprawą drzewka z nasion, muszą się w nie zaopatrzyć. Naczynia takie są dość trudne do kupienia w zwykłych kwiaciarniach, dlatego też wielbiciele bonsai muszą poszukiwać wszystkich akcesoriów do ich uprawy w specjalistycznych sklepach. Największy wybór znajduje się w internecie, gdzie można także łatwo zamówić inne potrzebne narzędzia, odżywki, nawozy czy nasiona.

Nie powinno się jednak wybierać takich donic, które są niepraktyczne, czyli takich, w których dość trudno będzie uprawiać roślinę. Najważniejsza jest zatem ich funkcjonalność. Doniczki muszą być wystarczająco duże, aby zmieścił się w nich cały system korzeniowy drzewka, a także znajdowało się w niej tyle wolnego miejsca, aby zmieściły się w niej inne dekoracje, na przykład kamienie lub mchy. Tylko gdy naczynie będzie idealnie dobrane, to wtedy cała kompozycja będzie wyglądała proporcjonalnie i sprawiała, że bonsai będzie prezentować się niezwykle pięknie i cieszyć nasze oczy.

Ciekawe artykuły:

Review Overview
User Rating:
0/5
(11 votes)