Bonsai w ogrodzie

Bonsai
Bonsai w ogrodzie
0

View

Zazwyczaj kojarzymy, że te skarłowaciałe drzewa rosną w doniczkach we wnętrzach, jednak bonsai mogą z powodzeniem być hodowane na zewnątrz. Wszystko zależy głównie od tego, z jakim gatunkiem mamy do czynienia. Niektóre z nich musimy trzymać wyłącznie na dworze, inne z kolei potrzebują specjalnych warunków.

Do bonsai ogrodowych zaliczamy te, które zostały stworzone z drzew normalnie rosnących na naszej szerokości geograficznej. Są to zatem dęby, buki, jałowce czy sosny. Każdy z tych gatunków lubi inne warunki, na przykład dęby nie lubią zbyt wiele słońca, z kolei buki bardzo lubią światło. Zazwyczaj każde z tych bonsai musi być codziennie podlewane, ponieważ bez wilgoci rośliny te zaczynają schnąć. Trzeba także wiedzieć, że nie wolno za bardzo nawadniać tych roślin, dlatego zawsze należy ustawiać donice z nimi w takich miejscach, gdzie będziemy mogli kontrolować ilość wody.

Właściwie bonsai nie sadzi się bezpośrednio w ziemi, tylko zakopuje się je wraz z doniczką w glebie albo też ustawia się je w łatwo widocznych miejscach, gdzie można je podziwiać. Niektóre z gatunków można pozostawiać na zewnątrz nawet podczas mrozów, jednak na przykład jałowce należy wnosić wtedy do pomieszczeń, ponieważ niska temperatura spowodowałaby uszkodzenia rośliny i jej śmierć. Te bonsai, które zostawiamy na zimę, można obłożyć sianem lub słoną, aby za bardzo się nie wychłodziły. Powinno się także pamiętać o regularnym nawożeniu drzewka, dzięki czemu będzie szybko rosło i nie chorowało.

Konieczne jest oczywiście przycinanie pędów, aby mogły się dobrze rozgałęziać, a także drutowanie poszczególnych gałązek, aby rosły one w odpowiednim kierunku. Bonsai outdoor, bo również tak nazywa się te gatunki, które można trzymać na zewnątrz, można zakupić dla siebie w specjalistycznych sklepach lub na stronach internetowych. Niektórzy jednak wolą samodzielnie zająć się hodowaniem tych roślin, w związku z czym wysiewają nasiona lub też tworzą sadzonki z posiadanych już egzemplarzy. Musimy jednak zapamiętać, że cały cykl rozwojowy bonsai trwa od kilku do kilkunastu lat.

Ciekawe artykuły:

Review Overview
User Rating:
0/5
(11 votes)