Warunki uprawy drzew bonsai

Bonsai
Warunki uprawy drzew bonsai
0

View

Jeżeli weźmiemy pod uwagę to, że im więcej czasu poświęca się swoim roślinom, tym są one piękniejsze, to z pewnością można powiedzieć, że miniaturowe drzewka bonsai są prawdziwymi dziełami sztuki. Tradycje hodowania takich właśnie roślin wywodzą się z Chin, jednak światową sławę zyskały dopiero dzięki Japonii. Na czym polega bonsai?

Ogólnie rzecz biorąc, to jest to sztuka takiego formowania i uprawiania drzew, aby miały one jak najmniejsze rozmiary. Metod hodowania bonsai są setki, a wiele zależy od tego, jaki efekt pragnie się uzyskać dzięki swoim działaniom. Najczęściej malutkie drzewa sadzi się w specjalnie do tego celu przygotowanych płaskich doniczkach, ponieważ bonsai nie mają za bardzo rozwiniętego systemu korzeniowego. To jest oczywiście związane z faktem, że trzeba je bardzo często podlewać. Tutaj wiele zależy jednak od konkretnego gatunku, ponieważ niektóre z nich są przystosowane do poszczególnych stref klimatycznych i tym samym wymagają określonych warunków uprawy. Te bonsai, które wywodzą się z klimatu tropikalnego, na pewno będą wymagały o wiele większej delikatności w hodowli niż te, które odzwierciedlają gatunki rosnące w naszej strefie klimatycznej.

Szczególne warunki uprawy odnoszą się przede wszystkim do tego, jak dostarczać roślinie wody, oraz tego, czy potrzebuje ona jakiegoś konkretnego stanowiska. Zatem głównym zadaniem osoby uprawiającej bonsai jest to, aby zapewniać drzewku właściwy poziom wilgotności. Inną ważną czynnością jest odżywianie za pomocą specjalistycznych odżywek, które sprawiają, że roślina szybciej rośnie. Niektóre bonsai można bez problemu ustawiać na zewnątrz i pozostawiać tam nawet na zimę, uprzednio zabezpieczywszy je przed chłodem. Inne z kolei wymagają doświetlania, gdy na dworze jest zbyt ciemno. Żeby drzewko cały czas zachowywało ładny kształt, potrzeba je co jakiś czas przycinać oraz formować jego pędy specjalnymi drutami.

Jak widać uprawa bonsai jest dość podobna do uprawy zwykłych kwiatów pokojowych, dlatego też decyduje się na nią coraz więcej osób, które chciałby mieć w domu niezwykle oryginalną ozdobę.

Ciekawe artykuły:

Warunki uprawy drzew bonsai
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)
Review Overview
User Rating:
0/5
(5 votes)