Jak rozmawiać z nastolatkiem?

Internet
Jak rozmawiać z nastolatkiem?
5

Views

Jak rozmawiać z nastolatkiem?

Czy rodzice i nastolatki mogą znaleźć wspólny język? Czy rozmowa między nimi, nawet w przypadku różnicy zdań, może się obejść bez kłótni?
Wielu rodziców, których pociechy wchodzą w trudny okres dojrzewania, zastanawia się nad tym, jak rozmawiać z nastolatkiem.
Jak przekonać dorastające dziecko do swoich argumentów, nie narażając się na bunt i impulsywne zachowanie z jego strony?

Rodzicom można doradzić, by okazali odrobinę zrozumienia dla swych dorastających pociech. Nastolatek szuka własnego ja, próbuje potwierdzać swą dojrzałość. Buntuje się, gdy rodzice zaczynają traktować go jak dziecko, którym wprawdzie jest, jednak już czuje się jak dorosły.
Jak rozmawiać na trudne tematy?

Kilka praktycznych porad i stosowanie się do nich może sprawić, że rozmowa na „trudne” tematy nie zakończy się kłótnią. Przede wszystkim rozmowa pomiędzy rodzicem a nastolatkiem powinna mieć spokojny przebieg. Podnoszenie głosu, unoszenie się gniewem nic nie daje, a zazwyczaj tylko utrudnia kontakt między ludźmi. Ważne, aby każda ze stron mogła spokojnie wyjaśnić swoje oczekiwania i przedstawić logiczne argumenty przy „przeforsowywaniu” swojego rozwiązania. Jeśli rodzic nie zgadza się na coś, no na całonocną imprezę, koniecznie powinien wyjaśnić, z jakiego powodu podejmuje taką decyzję. Warto również wysłuchać argumentów dziecka. Nawet jeśli nastolatek nie osiągnie swego celu, będzie wiedział, że został wysłuchany i nie poczuje się zlekceważony. Zakaz wydawany przez rodziców, który nie zostanie uzasadniony, zazwyczaj budzi w nastoletnim człowieku gniew i poczucie, że nikt go nie rozumie. A rodzice to już w szczególności.

W internecie znajdziesz artykuły i porady dotyczące tego jak porozumieć się z dorastającym dzieckiem, które przechodzi właśnie okres buntu. Dowiedz się jak znaleźć wspólny język z nastolatkiem?

Ciekawe artykuły:

Review Overview
User Rating:
0/5
(18 votes)